WSPOMNIENIA...

Treść artykułu pojawi się w najbliższym czasie.

WALENTYNKI klas I-III

Treść artykułu pojawi się w najbliższym czasie.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI W PRZEDSZKOLU

Treść artykułu pojawi się w najbliższym czasie.

Szkolny Konkurs Recytatorski 2018

Treść artykułu pojawi się w najbliższym czasie.

Tyle się działo.

Podsumowanie pierwszego semestru w naszej szkole

Wydaje się, że rok szkolny rozpoczęliśmy tak niedawno. A tymczasem, choć wielu nie wierzyło, że to w ogóle możliwe, doczekaliśmy się ferii zimowych. Zanim jednak udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, trzeba było nagrodzić uczniów, którzy wyróżniali się w pierwszym semestrze.

Hala sportowa po brzegi zapełniła się zniecierpliwionymi uczniami. Pani dyrektor powitała zebranych i poinformowała o celu spotkania. Zapoznała uczniów z ogólną frekwencją szkoły oraz średnią ocen wszystkich uczniów.

Później przyszedł czas na indywidualne wyróżnienia. Na środek wyszli ci uczniowie, którzy w minionym semestrze osiągnęli średnią równą lub większą niż 4,75. oraz najlepsi uczniowie z klas młodszych. Pogratulowano sukcesów także sportowcom, którzy dzielnie reprezentowali szkołę, zdobywając najwyższe laury. Nie zapomniano także o tych, co mogą pochwalić się stuprocentową frekwencją. To ogromny wysiłek, by nie opuścić żadnego dnia w szkole.

Nagrodzono również tych, którzy brali udział w organizowanych w tym semestrze konkursach i zajmowali wysokie miejsca lub zdobywali wyróżnienia.

Nagrody otrzymali również młodzi aktorzy występujący w spektaklu „Piotruś Pan” przygotowanym przez Panią Ewelinę Surmę – prowadzącą koło teatralne w Gminnym Ośrodku Kultury.  Warto pokazywać innym swój talent. Nagrodę specjalną otrzymali Maja i Miłosz Majchrzakowie, którzy odnieśli wyjątkowy sukces. Występują w spektaklu filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim pod tytułem „Akademia Pana Kleksa”. Mamy wielu utalentowanych aktorów, którzy swoje pierwsze kroki stawiali na scenie podczas szkolnych akademii.

Pani dyrektor życzyła wszystkim, by przyszły semestr był jeszcze lepszy od poprzedniego. Wyraziła nadzieję, że każdy będzie pracował na miarę swoich możliwości. Na pewno damy z siebie wszystko. Przecież zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą.

 

DLACZEGO WARTO BAWIĆ SIĘ W TEATR?

         Przede wszystkim dlatego, że to fajna zabawa, która potrafi dać wiele satysfakcji, bo przecież sprawienie przyjemności innym cieszy najbardziej. Dziecko chwalone przez zaproszonych gości nabierze pewności siebie i wiary we własne siły. Przygotowanie przedstawienia teatralnego, nawet takiego w domowym zaciszu, uczy: planowania, projektowania, rysowania, wycinania, wymowy, zapamiętywania, recytacji, a  także słownictwa związanego z teatrem.

        Podczas zebrania z rodzicami, 07.02.2018r.  uczniowie klasy Ib bawili się w teatr. Zaprezentowali zaproszonym gościom dwa przedstawienia: „Wiewiórka Łupiskórka „ oraz „Zwierzaki futrzaki”. Swoje role ćwiczyli podczas dodatkowych zajęć rozwijających kreatywność uczniów.

       Mali aktorzy serdecznie dziękują pani dyrektor Brygidzie Koniecznej, pani wicedyrektor Beacie Podkowińskiej oraz licznie zgromadzonym rodzicom za przybycie i miłe dla uszu komentarze.

                                                                             Hanna Kozłowska

MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT

W lutym odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt
i Chłopców w kategorii szkół podstawowych.

Dnia 1 lutego w Bledzewie swoje umiejętności zaprezentowali chłopcy.  W zawodach brało udział 6 drużyn z powiatu międzyrzeckiego: SP Przytoczna, SP Skwierzyna, SP Murzynowo, SP Trzciel, SP2 Międzyrzecz, SP Bledzew.

Wyniki meczów SP Przytoczna:

SP Przytoczna – SP Skwierzyna 5:2

SP Przytoczna – SP 2 Międzyrzecz 6:0

Półfinał SP Bledzew – SP Przytoczna 0:7

Finał SP Skwierzyna – SP Przytoczna 1:4

 

Skład drużyny:

- Mateusz Dąbrowski

- Jakub Dąbrowski

- Adam Chętnik

- Julian Orzeł

- Wojciech Nowakowski

- Michał Nowakowski

- Filip Furdyna

- Piotr Białecki

- Kacper Woźniak

- Szymon Maszoński

- Mateusz Sławik

I miejsce – SP Przytoczna

II miejsce – SP Skwierzyna

III miejsce – SP Trzciel

Nasza szkoła uzyskała awans do zawodów rejonowych.

 

Dnia 6 lutego w Przytocznej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt.

W zawodach brało udział 5 drużyn powiatu międzyrzeckiego: SP Przytoczna, SP Murzynowo, SP Skwierzyna, SP Trzciel, SP Bledzew.

Wyniki meczów SP Przytoczna:

SP Przytoczna – SP Murzynowo 17:0

SP Przytoczna – SP Skwierzyna 4:0

SP Przytoczna – SP Bledzew 3:2

SP Przytoczna – SP Trzciel 9:2

 

I miejsce – SP Przytoczna

II miejsce – SP Bledzew

III miejsce – SP Skwierzyna

IV miejsce – SP Trzciel

V miejsce – SP Murzynowo

 

Skład drużyny:

- Karolina Kudlińska

- Paulina Pryszczewska

- Julia Tymek

- Amelia Wacławik

- Maria Dubaniewicz

- Magdalena Chajduk

- Iga Raczyńska

- Hanna Bierka

- Zuzanna Uszko

- Weronika Gospodarek

- Sandra Pietrzak

- Patrycja Kochańska

 

Dziewczęta również uzyskały awans do etapu rejonowego.

 

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trzymamy kciuki w kolejnym etapie zmagań.

 

Ze sportowym pozdrowieniem –
nauczyciele wychowanie fizycznego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSPOMNIEŃ CZAR - spotkanie z Klubem Seniora Feniks

23 stycznia 2018 roku o godzinie szesnastej w Gminnym Ośrodku Kultury w Przytocznej, przy filiżance ciepłej herbaty i pysznym ciasteczku, odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z członkami Klubu Seniora. Motywem przewodnim była szkoła, a dokładniej wymiana wspomnień i doświadczeń spędzonych w szkolnej ławie. Spotkanie rozpoczęła pani prezes Henryka Żuk, która uczyła również w naszej szkole. Kolejne niesamowite anegdoty opowiedziała nam pani Tarnowska i Szlachetko. Nasi uczniowie: Julia Kogut, Oktawia Raczyńska, Dorian Kaźmierczak, Daria Leśna i Alicja Kaczorowska opowiedzieli o tym w jaki sposób obecnie prowadzone są lekcje, jak wyglądają wycieczki, zajęcia pozalekcyjne i praca w samorządzie uczniowskim. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali kroniki szkolne i prezentacje. Na koniec pokazaliśmy teledysk nagrany przez uczniów klasy Vb, wyreżyserowany przez Natalię Baran. Zapraszamy na fotorelację.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego : Joanna Wrona i Natalia Baran

POSZUKIWANIA MISTRZA ORTOGRAFII

Tradycją naszej szkoły jest przeprowadzany w kilku etapach coroczny konkurs Szukamy Mistrza Ortografii. 30 stycznia br. miały miejsce ortograficzne zmagania gimnazjalistów i uczniów klas VII.
W III – finałowym etapie wzięli udział najlepsi. Niecodzienne ortogramy, typu chomik Hipolita stały się wyzwaniem dla mistrzów języka polskiego. Zwycięzcą okazała się po raz kolejny Natalia Milczyńska z IIIb gimnazjum. Gratulujemy!

CAŁOROCZNY KONKURS PRZYRODNICZY - dla uczniów klas IV

Całoroczny konkurs przyrodniczy „ PRZYRODNIK ROKU 2017/2018” dla uczniów klas IV

W konkursie biorą udział chętni uczniowie ze wszystkich klas IV. Celem konkursu jest:

 • rozwijanie i rozszerzanie wiadomości zdobytych na lekcjach,
 • analizowanie zależności panujących w przyrodzie,
 • zapamiętywanie podstawowych i zasadniczych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach występujących w najbliższym środowisku,
 • nauka współdziałania w grupie.

Konkurs jest podzielony na siedem etapów. Po zrealizowanym rozdziale, wynikającym z podstawy programowej, grupy uczniów spotykają się na konkursie w celu sprawdzenia stopnia opanowania materiału. Zespoły zdobywają punkty, które umożliwiają im wygraną podczas każdego etapu. Zdobyte punkty dopisywane są za każdym razem do klasyfikacji ogólnej. Wynika z tego, że tytuł Przyrodnika Roku może zdobyć drużyna, która rzetelnie przygotowuje się do każdego etapu.

Skład drużyn:

 • Klasa IV a:
 1. 1.       Kasztanowce: Martyna Konieczna, Julia Lochert, Igor Moskwa
 2. 2.       Żołędzie: Julia Strylewicz, Miłosz Pawlikowski, Wiktor Fujak
 3. 3.       Grzyby: Paula Piórko, Eryk Adamkiewicz, Jakub Kwieciński
 • Klasa IV b:
 1. 1.       Fretki Frytki: Adrian Stanisławski, Mateusz Buchholtz, Maciej Pietrzak
 2. 2.       Przyrodniczki: Maja Pławszczuk, Maja Dudek, Oliwia Gorońska
 • Klasa IV c:
 1. 1.       Dominika Piórko, Martyna Leśna, Michał Kolęda
 2. 2.       Bartek Jakubowski, Patryk Kołacz,

 

SZKOLNE ŚWIĘTOWANIE BOŻEGO NARODZENIA

Betlejemski cud może zdarzyć się każdego dnia.

Szkolne świętowanie Bożego Narodzenia

 

Na ten szczególny świąteczny czas czekamy cały rok. Grudzień, choć zimny i ponury, ma w sobie niezwykłe ciepło i światło. Niesie ze sobą nadzieję betlejemskiej gwiazdy i siłę ludzkiej miłości.

 

Uczniowie naszej szkoły także poczuli ten wyjątkowy klimat. Starsze klasy wzięły udział w szkolnej Wigilii. Ze smakiem zjedli tradycyjne potrawy, śpiewali kolędy, a przede wszystkim cieszyli się tym, że mogą być razem. W jakiś niezwykły sposób gasły na chwilę kłótnie, nieporozumienia i dąsy. Zapomniano o codziennych urazach. Kruchy i delikatny  opłatek przypominał o tym, co jest najważniejsze.

 

Wigilia nie była jedyną okazją, by uświadomić sobie istotę świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie obejrzeli również jasełka pod tytułem „Trzymaj Go za słowo” w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek. Na deskach sceny naszego domu kultury kolejny raz rozegrały się zbawcze wydarzenia. Na świat przyszedł Jezus Chrystus i przyniósł ludziom nadzieję, że On nigdy ich nie opuści. Przypomniał, że można na nim polegać, bo dotrzymuje swoich obietnic. Nigdy nie przestanie kochać.

 

Być może spektakl poruszył uczniowskie serca. Niech ten świąteczny nastrój towarzyszy nam przez cały rok. Przecież „Boże Narodzenie jest w nas”. Może zatem trwać przez dwanaście miesięcy.

 

ŚWIĄTECZNA PACZKA 2017

W święta pomoc uderza z podwójną mocą!!!

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły postanowili otworzyć serca i podzielić się dobrem z potrzebującymi. Pod przewodnictwem Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowaliśmy paczki pełne miłości i życzliwości. Zbieraliśmy najpotrzebniejszą żywność, która pozwoli przygotować godne i szczęśliwe święta. Prezenty otrzymają najbardziej potrzebujące osoby z naszej gminy, w szczególności starsi i samotni. W piątek (15.12.2017r.) Anioły Naszej Szkoły wraz z uczniami przekazali paczki na ręce p. Kamilli Jędrasik z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. To już kolejna taka akcja w naszej szkole. Mamy nadzieję, że  sprawiliśmy choć trochę radości, a te święta będą wyjątkowe.

PRZYRODNIK ROKU

17 listopada 2017r. rozpoczął się całoroczny konkurs przyrodniczy dla uczniów klas piątych – PRZYRODNIK  ROKU. W konkursie biorą udział trzyosobowe drużyny, po dwie z klas Va i Vc oraz jedna z klasy Vb.  Konkurs składa się z 7 części . Punkty zdobyte w poszczególnych częściach sumują się wyłaniając końcowego zwycięzcę.  Po drugiej części, która odbyła się 8.12.17r. miejsce I (19p) zajmuje drużyna z klasy Vb  w składzie: Maria Dubaniewicz, Hubert Napierała, Magdalena Hajduk, na miejscu drugim jest drużyna z 14 punktami. Trzecia część konkursu rozegra się 26 stycznia 2018r.

Paweł Dymel

WIZYTA W WUSTERHAUSEN/DOSSE

14 grudnia 2017 roku odbyła się wizyta w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Astrid-Lindgren- Grundschule Wusterhausen. Szkołę Podtawową z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego reprezentowały panie Beata Podkowińska i Agnieszka Środecka. Obecni byli również przedstawiciele Gminy Przytoczna p. Łukasz Szczerbak i p. Anna Ruszkowska.

Po oficjalnym przyjęciu przez władze gminy i szkoły Wusterhausen/Dosse, wszyscy udali się na obiad.  Pani dyrektor zostały wręczone życzenia i upominki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Była to m.in. choinka z pierników wykonana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej z Przytocznej. Następnie  zwiedzono kościół  św. Piotra i Pawła.  Przewodnikiem po obiekcie był probosz tutejszej parafii  Aleksander Bothe. Kościół został zbudowany jako późnoromańska bazylika w połowie XIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują organy, które są arcydziełem berlińskiego twórcy organów Joachima Wagnera. Po dziś dzień rozbrzemiewa z nich muzyka, szczególnie w okresie letnich koncertów organowych.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie szkoły. To piękny, kolorowy obiekt. Wrażenie zrobił wyremontowany i wyposażony pokój nauczycielski, klasa muzyczna z pełną szafą instrumentów, a także piękne własnoręcznie zrobione tabla absolwentów szkoły.

Punktem kulminacyjnym wizyty w Wusterhausen był udział w przedstawieniu szkolnym pt. "Wusterhausen szuka Gwiazdora". Na przedstawienie zaproszeni zostali rodzice, babcie, dziadkowie, całe rodziny. Czuc było atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Miłym zaskoczeniem było wykonanie kolędy "Lulajże Jezuniu" w języku polskim. Na zakończenie występu "aktorzy i aktorki" z Astrid-Lindgren-Grundschule otrzymali gromkie brawa.

WARSZTATY KLAS I-III

Zbliżał się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w naszej klasie okolicznościowych warsztatów.

   Pierwszy warsztat w klasie Ic odbył się wspólnie ze starszymi kolegami z  klasy IVc. Dzięki wspaniałej współpracy powstały przepiękne dekoracje choinkowe i nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Dziękujemy starszym kolegom i ich wychowawczyni - Pani Agnieszce Kogut - za wspólnie spędzony czas.

 Kolejne spotkanie przygotowała i przeprowadziła Pani Agnieszka Kaźmierczak przy pomocy Pani Iwony Milczewskiej. Tym razem nasza stołówka szkolna zamieniła się w pracownie cukierniczą. Piekliśmy kruche ciasteczka i pierniczki, które następnie  zamieniliśmy w prawdziwe arcydzieła. Przygotowane na warsztatach słodkości stały się prezentem dla naszych rodzin z okazji świat.

Serdecznie dziękujemy naszym mamom za zaangażowanie i pomoc.

MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY W VIb

Uczniowie klasy VI b co roku ten wyjątkowy dzień obchodzą troszkę inaczej. Dwa lata temu zrobiliśmy klasowe losowanie i dzieci same przygotowywały paczki dla wylosowanej osoby. W tamtym roku wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Rogala w Poznania. A jakie atrakcje klasa wymyśliła tym razem?

Mikołaj sam przygotował paczkę dla każdego ucznia. W środku znalazły się słodkie rozmaitości oraz smycz do kluczy z napisem: Jesteś super! Bo przecież każdy w naszej klasie jest wyjątkowy. Klucz do szafki w szkole teraz już na pewno nikomu się nie zgubi.

Wśród słodkich pyszności można było odnaleźć również pachnące pierniki własnej roboty. Każdy uczeń wybrał sobie jedno ciastko i pięknie je ozdobił. Pomysłom nie było końca! Pierniki wyglądały pięknie i zapewne mogłyby służyć jako niezwykła ozdoba świąteczna, gdyby nie to… że zostały zjedzone! No cóż, piękny zapach był tak kuszący, że degustatorzy z VI b postanowili sprawdzić, jak wypiek smakuje.

Nie zabrakło oczywiście pełnych radości zdjęć, rozmów i wesołych żartów. Niech mikołajkowy nastrój trwa w naszej klasie cały rok!

 

Renata Pałka

MIKOŁAJKI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Zaradni i niezawodni uczniowie z Samorządu Uczniowskiego postarali się by szósty grudnia w naszej szkole był dniem niecodziennych atrakcji. Dzięki ich staraniom odwiedził nas znakomity gość – Święty Mikołaj! Na szkolnym korytarzu, gdzie przygotowano dla niego specjalne miejsce pozował do mikołajkowych zdjęć z roześmianymi uczniami. Najmłodsi mieli okazje gościć Mikołaja w swoich klasach podczas lekcji i pozować do wspólnych zdjęć klasowych oraz otrzymali od niego drobne upominki. Szerokie uśmiechy i głośny radosny gwar były najlepszym dowodem na to, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów (i Mikołaja!).

"ZDROWE" ZWYCIĘSTWO

W listopadzie br. etapem szkolnym rozpoczęła się XXVI edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, która przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na każdym z etapów uczestnicy rozwiązują test, który obejmuje zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i znajomości historii PCK.
15.12.2017r. w Rejonowej Olimpiadzie w Międzyrzeczu reprezentanci SP
w Przytocznej odnieśli drużynowe ( uczniowie klas III gimnazjum) zwycięstwo. Wiktor Woźny zajął I miejsce, natomiast III miejsce wywalczył Krystian Stanisławski.
      
15 marca 2018 roku Wiktor będzie reprezentować naszą szkołę podczas  etapu okręgowego Olimpiady  w Zielonej Górze , gdzie  oprócz rozległej wiedzy wymagana jest prezentacja ( przygotowana przez ucznia) podejmowanych na terenie swojej szkoły działań  promujących zdrowy styl życia.
Gratulujemy.
                                                                                             Opiekun Szkolnego Koła PCK– Elżbieta Piątyszek

 

WYCIECZKA DO SZCZECINA

POŁKNĘLIŚMY BAKCYLA
Już obok żadnego kamienia nie przejdziemy obojętnie.
NIEZWYKŁA LEKCJA NA UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM
Dzisiejsze lekcje geografii i biologii odbyły się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego w działającym przy tym wydziale Muzeum Geologicznym.
Tematy lekcji:
Systematyka skał i minerałów;
Minerały fluorescencyjne;
Systematyka skamieniałości;
Powstawanie skamieniałości;
Życie mórz i oceanów;
Piaski świata;
Historia geologiczna Regionu Bałtyckiego;
Kule szczecińskie;
Konkrecje polimetaliczne;
Przegląd skał i minerałów z wybranych lokalizacji świata (Czechy, Hiszpania, Francja, Spitsbergen, Góry Kaczawskie).

ANDRZEJKI 2017 W KLASIE Vb

O tym, że uczniowie klasy Vb należą do grona miłośników rozrywki wiadomo nie od dziś. Nie mogli zatem przepuścić znakomitej okazji do zorganizowania wystrzałowej imprezy. W tym roku andrzejki upłynęły im pod znakiem doskonałej zabawy.

Wspólne dekorowanie sali, ustalanie menu, przygotowywanie wróżb i zabaw to był dopiero początek wieczoru pełnego atrakcji. Gdy na dużym wspólnym stole pojawiły się rozmaite przekąski i napoje, DJ włączył muzykę a goście zrobili kilka pamiątkowych zdjęć można było ruszać do tańca. Na parkiecie pojawiły się zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Wszyscy bawili się znakomicie. Nie zabrakło nawet zumby, do której nie trzeba było długo namawiać uczniów Vb!

Godzina dziewiętnasta nadeszła błyskawicznie i niestety nadszedł koniec imprezy. Dzielni piątoklasiści nie tracąc energii zabrali się za porządkowanie sali. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że andrzejki 2017 należą do udanych, a imprezę w tak znakomitym towarzystwie trzeba jak najszybciej powtórzyć!

ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

29 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV – VII SP przygotowali dla uczniów miłą niespodziankę. Podczas długiej przerwy na szkolnym korytarzu pojawili się niecodzienni goście – wróżbici. Ich zadaniem  było pokazanie uczniom co ich czeka w przyszłości. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, w jakim kraju będą mieszkać oraz jakie imię będzie nosić przyszły mąż lub żona. Doskonale przygotowani prowadzący – Maja Majchrzak, Hania Bierka, Olek Kmieciak, Hubert Napierała, Julek Orzeł i Adam Chętnik sprawili swoim kolegom i koleżankom wiele radości. Serdecznie dziękuję za wspaniałą (jak zwykle!) współpracę!

                                                                                                                                                 Opiekun SU

                                                                                                                                                  Natalia Baran

ANDRZEJKI 2017 KLASY I-III

Andrzejki to taki wieczór, kiedy świat realny łączy się ze światem magii i czarów. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

    29 listopada w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa dla dzieci z klas I-III. W trakcie zabawy dzieci losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach muzyki. Było również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje umiejętności.

   Spotkanie umilił przepyszny poczęstunek zafundowany przez Radę Rodziców. Cały wieczór był więc pełen atrakcji. Najważniejsze, że przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. 

  W imieniu wszystkich nauczycielek i dzieci pragnę bardzo gorąco podziękować panu Arturowi Grocholewskiemu za oprawę muzyczną. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania.  

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2017

   24 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tym razem głównymi bohaterami uroczystości zostali przyjaciele ze Stumilowego Lasu. Dzięki pani dyrektor Brygidzie Koniecznej poznaliśmy kolejne przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół i rozpoczęliśmy swój udział w akcji ,,Mądra Szkoła Czyta Dzieciom”. Tego dnia oprócz czytania były również kąciki pluszaków, gazetki informacyjne oraz zadania z kodowaniem. Dziękujemy za miłe spotkanie.

 

"POLA NADZIEI" NIOSĄ NADZIEJĘ

      Już po raz piaty uczniowie Szkoły Podstawowej włączyli się aktywnie w akcję „Pole nadziei”. Jest to idea czynnej pomocy osobom dotkniętym chorobą nowotworową w znacznym stopniu, często w ostatnich chwilach ich życia. Gorzowskie hospicjum św. Kamila, gdzie najczęściej przebywają, nie pozostawiliśmy same sobie w trudzie opieki. Poprzez zakup cegiełek, w postaci cebulek żonkili, wsparliśmy materialnie i duchowo ich leczenie oraz godne przejście na „drugą stronę”.

     W tym roku uczniowie naszej szkoły, wsparci przez parafian z Przytocznej, zakupili żonkile za kwotę 1880 zł. Teraz, spoglądając na zasiane i na wiosnę kiełkujące cebulki, mogą mieć poczucie solidarności z osobami cierpiącymi. W imieniu osób chorych i organizatorów dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Anna Kopyść

Dorota Kmieciak

Iwona Bigoraj

ŚPIEWAM TOBIE, OJCZYZNO.

      10 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości po raz pierwszy  w naszej szkole odbył się koncert „ Śpiewam Tobie, Ojczyzno”. Wyjątkową lekcję historii dla uczniów klas I-III poprowadziła pani Grażyna Gnybek.  Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem „ Mazurka Dąbrowskiego” a następnie dzieci prezentowały przygotowane pieśni.

    Społeczność naszej szkoły tego dnia, z dumą nosiła biało- czerwone kotyliony na swoich galowych ubraniach.

    Młodym artystom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, ponieważ taka lekcja patriotyzmu nie ma sobie równych i na długo zostanie w naszej pamięci.

 

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE I POZA NIĄ

  „Bezpieczeństwo w szkole i poza  nią” to hasło przewodnie spotkania z policjantami, które w naszej szkole  odbyło się  4 X 2017r. W trakcie wizyty policjanci zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z zadawanymi przez policjantów pytaniami na temat bezpieczeństwa podczas zabaw, wykazały się  również znajomością numerów alarmowych i umiejętnością wzywania pomocy.

   Goście zwrócili szczególną uwagę na kształtowanie asertywnej postawy, zwłaszcza w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci nauczyły się, jak mówić "nie", kiedy zagrożone jest ich życie i zdrowie.

    Na spotkanie przybył także Lupo - wyjątkowa maskotka, która zaprosiła dzieci na przejście dla pieszych. Tam pokazywała, jak prawidłowo poruszać się po drodze i przechodzić przez jezdnię. Dzieciaki bardzo polubiły niezwykłego gościa. Z pewnością zapamiętają jego wskazówki i rady.

 

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2017 - CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Dlaczego hasło: „ Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!?”

    Na wybór tego właśnie tematu wpłynęła potrzeba dalszej promocji agendy Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej w 2015 roku przez ONZ. Jednak warto skupić się na tym, jakich wyzwań dotyczą Cele Zrównoważonego Rozwoju i jakie mamy wszyscy  powinności wobec ich realizacji. Dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed wspólnymi wyzwaniami, a każdy kraj i każdy z nas może być częścią rozwiązania problemów globalnych na swój sposób realizując Cele Zrównoważonego Rozwoju.

 Niestety nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia. Setki milionów ludzi codziennie boryka się z takimi problemami, jak głód, brak elektryczności, brak opieki medycznej, brak szans na wykształcenia dzieci. Z kolei my w Polsce nie musimy  martwić się o tak podstawowe rzeczy jak pitna woda, energia czy służba zdrowia.

   Czy możemy coś zrobić, że by świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście!

Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

   Tematyka TEG realizowana była w dniach 20 – 24 listopada 2017 roku na godzinach wychowawczych w klasach IV – VIII szkoły podstawowej i II – III gimnazjum.                                                         

 

 Joanna Wrona, Jolanta Konieczna i Samorząd Uczniowski

 

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

14 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Przedstawienie przybliżyło nam ludzi, którym od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji. Zaprezentowana poezja i pieśni legionowe tworzyły wyjątkowy klimat, który wiąże się z tematyką niepodległościową.

Uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasy VIIb przenieśli słuchaczy do czasów, gdy Polacy utracili wolność na długie 123 lata. Mogliśmy prześledzić tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.

Młodzi wykonawcy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"POLSKO, POLSKO MEJ NADZIEI"

Gdyby zrobić sondę uliczną i zapytać przypadkowych przechodniów o to, co oznacza słowo patriotyzm, odpowiedzi byłoby bardzo wiele. Wśród wielu sposobów na okazywanie miłości swojej ojczyźnie, spora grupa ludzi wskazałaby z pewnością udział w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia państwowe.

Szkoła stara się uczyć patriotyzmu w praktyce. Podczas tegorocznych gminnych obchodów z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabrakło naszych uczniów, zuchów i harcerzy. Byli obecni podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny oraz przy pomniku w Przytocznej, gdzie znów złożono ziemię z miejsc ważnych bitew.

To piękny znak dojrzałości społecznej i obywatelskiej. Warto wspierać taką postawę. To kosztuje niewiele wysiłku, a jest pięknym przykładem godnym naśladowania.

 

PRZYSZEDŁ ROZSTAŃ CZAS...

Pani Krystyna Gnybek odchodzi na emeryturę.

„Gdyby rośliny wiedziały, że produkują tlen dla człowieka, już dawno przestałyby to obić”. Często przypominam sobie to zdanie wypowiedziane przez Panią Krysię na mjej pierwszej lekcji biologii. I nie zapomnę jeszcze tych pełnych zapału zachęt do sgregacji odpadów, zanim jeszcze stało się to modne.

Tak… Pani Krystyna nie podążała za żadną ekologiczną modą. Była po prostu nauczycielem z pasją i przyrodnikiem, który z ogromnym zaangażowaniem dbała o środowisko i kształtował właściwe postawy wobec niego przez kilka pokoleń. Niestrudzenie przekazywała nam też wiedzę na temat chemicznych tajemnic świata. W późniejszych latach pomagała uczniom zrozumieć siebie i innych na zajęciach wychowania do życia w rodzinie.

Społeczność naszej szkoły zebrała się, by uroczyście podziękować Pani Krysi za długoletnią pracę. Niespodziankę przygotowano w hali sportowej. Nie zabrakło życzeń, kwiatów, dobrych słów i wyjątkowych przemówień.

Pani Krystyna podkreślała podczas spotkania, że nie żałuje wyboru swojej drogi zawodowej. Praca nauczyciela jest trudna, ale kontakt z młodym człowiekiem daje też dużo satysfakcji. Na koniec, nie kryjąc wzruszenia, życzyła uczniom przyjaznej szkoły oraz niegasnącej wiary w to, że warto spełniać swoje marzenia.

 

Renata Pałka

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
im. Janusza Kusocińskiego
ul. Polna 17
66-340 Przytoczna
tel./fax (95) 749 43 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Konto

NIP: 596-15-64-309     regon: 210205194

Konto Rady Rodziców:
Gospodarczy Bank Spółdzielczy Międzyrzecz o/Przytoczna
nr konta: 12 8367 0000 0052 2397 8000 0001

Jesteś tutaj: Home Aktualności