CUKRZYCA BEZ TAJEMNIC

Spotkanie z p. Kingą Graczyk

Nie jest łatwo poradzić sobie z chorobą. Czasem na kilka tygodni pokonuje nas grypa, męczymy się ze zwykłym przeziębieniem. Dzięki wizycie p. Kingi Graczyk w klasie VI b, przekonaliśmy się, jak wygląda życie osoby, która z chorobą musiała nauczyć się funkcjonować na co dzień.

Nasz Gość choruje na cukrzycę od prawie 20 lat. Wspomina, że o chorobie dowiedział się, kiedy rozpoczynał szkołę podstawową. Pani Kinga przyznaje, że to zupełnie zmieniło jej życie. Początkowo trudno jej było to zaakceptować. Z czasem przekonywała się jednak, że choroba w niczym jej nie ogranicza. Może robić wszystko to co inni. Musi tylko pamiętać o kilku rzeczach…

Uczniowie dowiedzieli się, że każdy cukrzyk, który zachorował na pierwszy typ tej choroby, nigdy nie rozstaje się z gleukometrem – urządzeniem do mierzenia poziomu cukru w organizmie. Musi regularnie sprawdzać, czy poziom ten jest w normie. Nie ma oczywiście stałych pór, kiedy chory dokonuje pomiaru. Bardzo często sam czuje, kiedy cukier spada lub się podnosi. Wtedy musi odpowiednio zareagować. Wypić sok lub colę albo podać insulinę.

A jak kolega z klasy może zaobserwować, że z cukrzykiem jest coś nie tak i potrzebuje on pomocy? Tego również dowiedzieli się szóstoklasiści od Pani Kingi. Drżenie rąk, pocenie się czy senność, to są typowe objawy, kiedy poziom cukru jest niewłaściwy. Czasem dolegliwościom tym towarzyszy jeszcze wilczy apetyt.

Uczniowie zostali poinformowani, jak należy w takich przypadkach zareagować. Pani Kinga przygotowała prezentację multimedialną, która zawierała najważniejsze informacje dotyczące choroby.  Zaapelowała również do słuchaczy, by traktowali chorych na cukrzyce zupełnie normalnie, tak jak osobę zdrową. Przypomniała, że ona żyje z chorobą zwyczajnie i tak też chciałaby być postrzegana.

 

Renata Pałka

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
im. Janusza Kusocińskiego
ul. Polna 17
66-340 Przytoczna
tel./fax (95) 749 43 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Konto

NIP: 596-15-64-309     regon: 210205194

Konto Rady Rodziców:
Gospodarczy Bank Spółdzielczy Międzyrzecz o/Przytoczna
nr konta: 12 8367 0000 0052 2397 8000 0001

Jesteś tutaj: Home Aktualności CUKRZYCA BEZ TAJEMNIC