Historia szkoły

Pierwszy zamysł budowy budynku powstał w 1986 roku. Pierwotnie obiekt ten przeznaczony był na przedszkole. W tym okresie w Przytocznej istniały już dwa przedszkola. Pierwsze, należące do Kombinatu Rolnego Goraj i drugie, którego właścicielem był Urząd Gminy.

Do pierwszego przedszkola mogły uczęszczać tylko dzieci pracowników PGR. Do drugiego, dość wysłużonego i ciasnego budynku chodziły pozostałe dzieci.

W związku z wciąż narastającym wyżem urodzeń Urząd Gminy wraz z Inspektorem Oświaty p. Edwardem Żukiem postanowił wybudować nowe przedszkole. Pomysłodawcom zależało na tym, aby budynek powstał w jak najkrótszym czasie, dlatego też zdecydowano się na budowę z gotowych elementów.

Ekipa remontowo-budowlana, istniejąca przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Przytocznej pod kierownictwem p. Ireneusza Woźniaka, zobowiązana została do wylania fundamentów. Następnie przywieziono elementy ścian, które zamontowano, a dach budynku pokryto blachą. Niestety na tym prace budowlane zakończono, ponieważ architekt wojewódzki dopatrzył się braku wentylacji w salach i nakazał wykonać przeróbki. Wymagało to zrobienia nowego projektu wentylacyjnego dla tych pomieszczeń. Był to również warunek otrzymania zezwolenia na kontynuację budowy przedszkola. Od zamysłu do powstania budynku w stanie "surowym" minęło około 3 lat.

W 1989 roku PGR w Przytocznej został rozwiązany w związku z czym pracownicy tegoż zakładu przestali już tak licznie posyłać swoje pociechy do przedszkola. W placówce tej zrobiło się tyle miejsca, że mogły już do niego uczęszczać dzieci z całej wsi, a budynek przejął Urząd Gminy. Stare przedszkole zostało zamknięte, a władze gminne nie widziały już potrzeby oddania do użytku nowego przedszkola. W związku z tym w obiekcie zaczęto wykonywać przeróbki, aby dostosować go na potrzeby szkoły podstawowej.

W 1990 roku wraz z odejściem Naczelnika Gminy p. Henryka Napierały wstrzymano wszystkie prace na budowie. Nastał okres niepewny politycznie, a także zabrakło funduszy na dokończenie prac budowlanych. Przez następne 4 lata w obiekt nie inwestowano. W tym czasie budynek zaczął ulegać dewastacji.

Dopiero po objęciu urzędu Wójta Gminy przez p. Grzegorza Gabryjelskiego postanowiono ukończyć budowę.

1 września 1996 roku szkołę oddano do użytku. Mieściły się w niej 4 sale lekcyjne przeznaczone dla uczniów klas I - III, sala gimnastyczna, biblioteka z czytelnią, świetlica i stołówka. W piwnicy wygospodarowano pomieszczenie na zajęcia muzyczno - plastyczne dla uczniów klas IV - VIII. Przy każdej klasie znajdowało się zaplecze dla nauczyciela i szatnia dla dzieci. W tym okresie dyrektorem szkoły była p. Mirosława Furmanek I z taką szkołą się żegnaliśmy.

1 września 2001 roku w związku z reorganizacją szkoły nastąpiła jej modernizacja, w wyniku której uzyskano 8 sal lekcyjnych, salę komputerową, salę gimnastyczną oraz bibliotekę. Zmienia się również zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Przytocznej zostaje p. Katarzyna Dymel.

CDN

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
im. Janusza Kusocińskiego
ul. Polna 17
66-340 Przytoczna
tel./fax (95) 749 43 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Konto

NIP: 596-15-64-309     regon: 210205194